Пт, 29.03.2024, 08:40
 
Головна Реєстрація Вхід
Зробити стартовою / Додати у Вибране / RSS
ГОЛОВНЕ МЕНЮ
ОПИТУВАННЯ
Православна Церква в Україні повинна бути?
Всього відповідей: 799
Головна »

Д
Давид - бібл. цар (в 1055-1015 рр. до н.е.), батько Соломона , автор псалмів.

Дажбог , Даждьбог - слов. бог Сонця; в традиції РУНВіри вважається, що цим ім`ям Бог явив себе українцям.

Далай-Лама (монг., тиб. `вчитель-океан`) - з ХV ст. титул духовного та політичного керівника тибетського народу, який вважається втіленням Авалокітешвари. Зараз цей титул носить Д.-л. ХІV (нар. 1935 р.).

Дао (кит. `шлях`) - абсолют, шлях речей, закон; центральне поняття даосизму.

Даосизм - кит. релігія, виникла у V1-II ст. до н.е., засновником Д. вважається Лао Цзи, автор `Дао де цзін`.

Дацан - (буд.) відділ монастиря.

Дванадесяті свята - (прав.) дванадцять головних свят року (крім Пасхи).

Де (кит.) - доброчесність; комплекс властивостей Дао, які людина може осягнути і втілити.

Деїзм (від лат. `Бог`) - релігійно-філософське вчення, згідно якому Бог-творець не втручається в хід процесів після акту творення ним світу. Д. виник в XVII ст. в Англії.

Деви (санскр.) - божества в індійській міфології.

Деісус (грецьк. `молитва`) - прав. ікона Христа в архієрейському вбранні, а також центральний (третій) ярус ікон в іконостасі, в центрі якого вона знаходиться.

Демон (грецьк.) - в давньогрецькій міфології уособлення злої або (рідше) доброї сили, що може впливати на долю людини; в християнстві та інших релігіях - злий дух.

Деномінація ( від лат. `наділення ім`ям`) - слово, що вживається для позначення широкого кола релігійних організацій, конфесій та віросповідань.

Дервіш (перс. `бідний, жебрак`) - член суфійського братства.

Десятина - (христ.) церковний податок у розмірі десятої частини від усіх доходів на користь храма та духовенства.

Десять заповідей , Декалог - (бібл.) заповіді дані Богом Мойсею на горі Синай, релігійно-моральний кодекс, що лежить в основі іудаїзму та християнства.

Джайнізм - релігія, заснована в 6 ст. до н. е. в Індії Вардхаманом, який `подолав карму і вказав шлях до `нірвани` (його титули - Махавіра - великий герой, та Джіна - переможець).

Джемс Уїльям (1842-1910) - амер. філософ, психолог, представник прагматизму, автор книг `Про людське безсмертя` (1898), `Різноманітність релігійного досвіду` (1902).

Джибрил , Джабраїл, (біблійний Гавриїл) - (ісл.) один з чотирьох наближених до Аллаха ангелів, покровитель пророків, являвся Мухаммеду для передачі Корана.

Джинни - демони в арабській міфології і в ісламі.

Джихад (араб. `зусилля`) - (ісл.) зусилля в справі віри. Розрізняють великий Д. - духовне самовдосконалення, та малий Д. (або газават ) - війну з невірними.

Дзен (яп. `медитація`, від санскр. `дх`яна` та кит. `чань`) - одна з найбільш впливових шкіл буддизму в Японії, що утворилася в VII ст.

Диявол (грецьк. `брехун`) - злий дух, уособлення зла. Цей або подібні образи відомі в іудаїзмі (Сатана), в християнстві, ісламі (Шайтан або Ібліс), в буддизмі демон Мара), у слов`янській (Чорт) та інших міфологіях.

Диякон (від грецьк. `служитель`) - (христ.) найнижча ступінь священства, помічник пресвітера або архієрея у проведенні богослужіння.

Діафізіти - християни, які на відміну від монофізітів дотримуються вчення про дві природи Христа - божествєну та людську, до Д. належать православні, католики та протестанти.

Діва Марія , Богородиця, Богоматір, Мати Божа, Мадонна - (єванг.) непогрішна мати Ісуса Христа.

Діоніс - давньогрецький бог родючості та винарства.

Догмати (від грецьк. `вчення`) - основні положення віровчення певної релігії або конфесії, що не підлягають сумніву і не потребують доведення.

Докази буття Бога - спроби раціонального обгрунтування тези про існування Бога. Головні з них: космологічний, онтологічний, телеологічний, історичний та моральний.

Друїди (кельтськ.) - служителі культу у давніх кельтів.

Друге пришестя - сформульоване в христ. Символі віри уявлення про майбутній прихід Ісуса Христа на землю для Страшного суду і тисячолітнього царства.

Дух - 1) в багатьох релігійних та філософських системах складова і визначальна частина живої (або тільки людської) істоти; 2) безтілесна істота, ієрархічно нижча від божеств; розрізняють злих та добрих Д.; 3) Див. Бог-Святий Дух, Трійця.

Духобори - секта православного походження, яка існує з середини ХVІІІ ст. в Росії, Україні, Грузії, Канаді та інших країнах.

Духовенство - в багатьох релігіях - група служителів культу.

Духовний - 1) той, що має відношення до духу (1); 2) пов`язаний з духовенством, або ширше - з релігією; 3) безтілесний. 4) алегорично поняття `Д`, `духовність`. вживаються в різних контекстах.

Душа - частина живої істоти, пов`язана з духом та тілом. В більшості релігійних вчень, крім буддизму та деяких інших, Д. вважається безсмертною.

Дхаммапада - канонічний текст буддизму, частина Трипітаки.

Дхарма (санскр.) - 1) (інд.) обов`язок; 2) (буд.) Закон, відкритий та проголошений Буддою, а також найдрібніша часточка (атом) Всесвіту.

Газават - (ісл.) священна війна проти невірних.

Ганеша - (інд.) бог мудрості та сили, зображується з головою слона.

Гедонізм (від грецьк. `задоволення`) - принцип, згідно з яким вищою метою та основним стимулом людської поведінки є насолода та задоволення; Г. протилежний аскетизмові.

Геєнна (євр.) - (іуд., христ., ісл.) - одне з позначень пекла, синонім вічної загибелі грішників.

Геката - давньогрецька богиня мороку та чарівництва.

Геліос (грецьк.) - давньогрецький бог Сонця.

Геомантика , геомантія - вид мантики,сукупність окультних уявлень та практик, пов`язаних з енергетикою земної поверхні. Різновидом Г. є лозошукацтво. Див. Фен-шуй.

Георгій-Побідоносець (кінець ІІІ ст.- 303) -один з найбільш шанованих христ. святих великомучеників.

Гермес -давньогрецький бог, аналогічний давньоєгипетському Тоту і Меркурію, покровитель торгівлі та проводник душ до аїду.

Гермес Трисмегіст - ГермесТричі Величний, легендарний автор і приписуваний йому корпус текстів оккультно-містичного характеру, близький до гностицизму.

Герметизм -напрямок в містичній літературі, що пов`язується з Гермесом Трисмегістом.

Глоссолалія -промовляння слів і текстів незнайомими в т.ч. давніми мовами. Як правило відбувається в стані екстазу під час радіння.

Гностицизм (від грецьк.`знання`) -релігійно-філософські та містичні вчення пізньої античності. Розрізняють християнський, іудейський та язичницький Г.

Голгофа (арам. `череп`) - пагорб поблизу Єрусалима, місце прилюдних страт і розп`яття Ісуса Христа.

Гомілетика - (христ.) богословська дисципліна, що викладає мистецтво проповіді та церковного красномовства.

Господь (від санскр.Джаспаті - `володар роду`) -іменування Бога в монотеїзмі та верховного бога в деяких політеїстичних вченнях.

Греко-католицькі церкви - церковні організації, що підпорядковані Ватикану, але зберігають православну обрядовість. Гк.Ц. існують в Україні, Білорусії, Ефіопії та інших країнах. Див. Уніатство.

Гріх -порушення заповідей, або інших релігійних законів.

Гріхопадіння - (бібл.) первородний гріх людства, порушення Адамом та Євою заборони Бога вживати плодів з дерева пізнання добра та зла в Едемському саду.

Гугеноти -французькі кальвіністи.

Гуни (санскр. `якості`) - (інд.)три якості пракріті - тамас, раджаста саттва.

Гуру - (інд.) духовний вчитель.
Використовуються технології uCoz
ВХІД НА ПОРТАЛ


Copyright Ortodox portal LOGOS © 2024 Використовуються технології uCoz