Вт, 28.01.2025, 03:54
 
Головна Реєстрація Вхід
Зробити стартовою / Додати у Вибране / RSS
ГОЛОВНЕ МЕНЮ
РОЗДІЛИ БІБЛІОТЕКИ
Статті адміністратора
Різні статті
Пам’яті пастиря
Спогади про митрополита Даниїла
Догматичне богослів’я
Церковне право
Новий Завіт
Персоналії
Історія
Проповіді
Дідахі
Вселенське Паравослав’я
Історія Древньої Церкви
Літургіка
Патрологія
Статті грецькою
Статті англійською
Молитовник
Молитви
ОПИТУВАННЯ
Православна Церква в Україні повинна бути?
Всього відповідей: 799
Головна » Бібліотека » Статті адміністратора

Дідахі - Вчення дванадцятьох Апостолів (текст українською)
ВЧЕННЯ ДВАНАДЦЯТЬОХ АПОСТОЛІВ

( ΔΙΔΑΧΗ ΤΩΝ ΔΩΔΕΚΑ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ )

Вчення Господа (передане) народам через дванадцятьох Апостолів.

Розділ І

1.Є два шляхи : один — життя, інший— смерті, і між ними — велика різниця.
2. Шлях життя є таким: спершу возлюби Бога, який створив тебе, потім — ближнього свого, як себе самого. Чого б ти не бажав собі, того й сам не чини іншому.
3. Вчення цих слів є таким: благословляйте тих, хто проклинає вас, і моліться за ворогів ваших; постіть за тих, хто переслідує вас. Бо в чому милість, якщо любите тих, які вас люблять? Хіба погани не роблять того самого? Ви ж любіть тих, які ненавидять вас, і не матимете ворогів.
4. Уникай плотських і тілесних бажань. Якщо хтось вдарить тебе у праву щоку, підстав йому і другу і будеш досконалим. Якщо хтось змусить тебе йти одну милю, йди з ним дві. Якщо хтось візьме у тебе верхню одежу, віддай йому і сорочку. Якщо хтось забере від тебе твоє, не вимагай назад, бо ти і не можеш.
5. Давай кожному, хто просить у тебе і не вимагай назад. Кожного бо хоче обдарувати Отець своїми дарами. Блаженний той, хто дає згідно із заповіддю, бо він бездоганний. Горе тому, хто бере. Бо якщо хтось бере з потреби, той бездоганним залишиться. Якщо ж без потреби — то відповідатиме перед судом, для чого взяв і навіщо. Ув'язнений, він буде підданий слідству через свої дії і не буде випущений, поки не віддасть усе до останнього гроша.
6. Адже про це також сказано: нехай милостиня просякне потом рук твоїх, поки знатимеш, кому даєш.

Розділ ІІ

1. Друга заповідь повчання:
2. Не вбивай, не чини перелюбу, не розбещуй дітей, не будь розпусним, не кради, не займайся магією і ворожінням, не вбивай дитини в утробі, ані тієї, що вже народилася, не бажай того, що належить ближньому.
3. Не порушуй клятви , не свідчи неправдиво, не лихослов, не пам'ятай зла.
4. Не будь дводумним ні двомовним, бо двомовність — пастка смерті.
5. Нехай твоє слово не буде ні брехливим, ні порожнім, але наповнене ділом.
6. Не будь ні зажерливим, ні хижаком, ні лицеміром, ні злим, ні зухвалим. Не плекай поганих задумів проти твого ближнього .
7.Не май ненависті до жодної людини, але за тих, кого викриваєш, молися і полюби їх понад своє життя .

Розділ III

1. Дитино моя, уникай кожного, хто злий, і всього, що подібне до нього.
2. Не зважай на гнів: бо гнів веде до вбивства. Не будь заздріс¬ним, сварливим, запальним, бо все це породжує вбивство.
3. Дитино моя, не будь пожадливим, бо пожадливість веде до розпусти. Не будь лихослівним, ні зверхнім, бо це веде до перелюбу.
4. Дитино моя, не пророкуй, бо це веде до ідолопоклонства. Не займайся заклинаннями, ні астрологією, ні очищеннями, не прагни дивитися на ці речі, ні слухати, бо це веде до ідолопок¬лонства.
5. Дитино моя, не будь брехуном, оскільки брехня веде до злодійства. Не будь ні грошолюбцем, ні марнославним, бо з усього цього породжується злодійство.
6. Дитино моя, не ремствуй, оскільки це веде до богозневаги. Не будь самовдоволеним, ні зловмисним, бо це породжує богозневагу.
7. Будь смиренним, бо смиренні успадкують землю.
8. Будь довготерпеливим і милосердним, незлобливим, спокійним та добрим, благоговій перед усіма словами, які ти почув.
9. Не возвеличуй себе і не сповнюй своєї душі зухвалістю. Хай душа твоя не тулиться до пихатих, але хай спілкується з пра¬ведними і смиренними.
10. Що б не трапилося з тобою, прийми це як добро, знаючи, що без Бога нічого не стається.

Розділ IV

1. Дитино моя, і вдень, і вночі пам'ятай того, хто звіщає тобі Слово Боже, шануй його як Господа, бо звідки провіщається начальство — там Господь.
2. Щоденно шукай ликів святих, щоб знайти спочинок у їхніх словах.
3. Не чини розколу, але примирюй тих, хто ворогує. Суди справедливо і не зважай на особу, звинувачуючи в гріхах.
4. Не сумнівайся, станеться щось чи ні.
5. Не будь таким, який простягає руки, щоб узяти, а коли потрібно дати — ховає.
6. Якщо маєш набуте працею рук своїх, дай на викуп за свої гріхи.
7. Не вагайся давати і, коли даєш, не ремствуй, бо пізнаєш, хто є добрий Воздатель по заслузі.
8. Не відвертайся від нужденного, а розділи все з братом своїм, і не кажи, що це твоя власність. Бо якщо ви маєте спільність у безсмертному, то наскільки вона більша у смертному!
9. Не відводь руки від сина свого і дочки своєї, а від юності навчай їх страху Божого.
10. Не наказуй у гніві рабові чи рабині своїй, які уповають на того самого Бога, щоб вони не переставали боятися Бога, який і над ними і над тобою. Бо Він приходить не для того, щоб покликати, дивлячись на обличчя, але тих, чий дух Він приготував.
11. Ви ж, раби, будьте покірними господарям вашим, як образу Божому, з пошаною і страхом.
12. Возненавидь усяке лукавство і все, що не миле Богові.
13. Не цурайся заповідей Божих, бережи те, що отримав, нічого не додаючи і нічого не віднімаючи.
14. Визнай у спільноті свої переступи і не приступай до молитви своєї з нечистим сумлінням. Такий шлях життя.

Розділ V

1. А шлях смерті такий: передусім — лукавий та сповнений прокляття, тут - убивства, перелюб, пристрасті, розпуста, злодійство, ідолопоклонство, магія, чаклунство, грабун¬ки, лжесвідчення, лицемірство, нещирість, підступ, пиха, злість, зарозумілість, жадоба, лихослів'я, за¬здрість, зухвалість, зверхність, хизування, відсутність страху перед Богом.
2.На цьому шляху — переслідувачі добрих, ненависники істини, любителі брехні, ті, які не знають нагороди за справедли¬вість, ті, які далекі від добра і справедливого суду, ті, які не пильнують добро, а тільки зло, для яких чужими є смирення й терпіння, ті, які віддаються марнотам, шукають винагороди, не співчувають вбогому, ті, які не допомагають пригніченим роботою, не знають свого Творця, дітовбивці, руйнівники Божого творіння , ті, що відвертаються від нужденного, утискають пригніченого; захисники багатих, беззаконні судді бідних, сповнені різним гріхом. Діти, стережіться їх усіх !

Розділ VI

1. Пильнуй, щоб хтось не звів тебе з цього істинного шляху, бо він навчатиме тебе далеко від Бога.
2. Бо якщо можеш вповні нести іго Боже, досконалий будеш, якщо ж не можеш — роби, що можеш.
3. Щодо їжі, задовольняйся, чим можеш. Особливо остерігайся того, що принесене в жертву ідолам, адже це служіння мертвим богам.

Розділ VІІ

1. Щодо хрещення, хрестіть так: після того, як все це виго¬лосили, хрестіть у воді живій в ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа.
2. Якщо ж не маєш живої води, хрести в іншій воді. Якщо ж не можеш у холодній — то в теплій.
3. Якщо ж не маєш ні тієї, ні іншої, тричі вилий воду на голову в ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа.
4. А перед хрещенням нехай постять і той, хто хрестить, і той, кого хрестять, й інші, хто може. Звели ж постити тому, кого хрестять, за день або за два.

Розділ VIII

1. Нехай пости ваші не збігаються у часі з постами лицемірів. Вони постять другого і п'ятого дня тижня. Ви ж постіть в середу і п’ятницю.
2. Моліться не як лицеміри, а як звелів Господь у Своєму Євангелії, себто моліться так: Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім 'я Твоє, нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим, і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого бо Твоя сила і слава навіки.
3. Моліться так тричі на день.

Розділ ІХ

1. Щодо Євхаристії, приносіть подяки так:
2. Спершу про чашу: дякуємо Тобі, Отче наш, за святу виноградну лозу Давида, отрока Твого, яку Ти об'явив нам через Ісуса, Отрока Твого, слава Тобі навіки.
3. Про ламання хліба: дякуємо Тобі, Отче наш, за життя і пізнання, яке ти об'явив нам через Ісуса, Отрока Твого, слава Тобі навіки.
4. Як цей розламаний хліб був розсіяний над горами і зібраний в єдине, так нехай буде зібрана і Церква Твоя від країв землі в Царство Твоє, бо Твоя слава і сила через Ісуса Христа навіки.
5. Нехай ніхто не споживає, ні не п'є від подяки вашої, окрім хрещених в Ім'я Господнє, адже про це Господь сказав: «Не давайте святині псам».

Розділ X

1. А наситившись, приносьте подяки так:
2.Дякуємо Тобі, Отче святий, за Святе Ім 'я Твоє, яке Ти вселив у серця наші, і за знання, й віру, і за безсмертя, яке Ти об'явив нам через Ісуса, отрока Твого, Слава Тобі навіки.
3. Ти, Владико Вседержителю, сотворив усе задля Імені Твого, їжу і пиття дав людям на поживу, щоб Тобі дякували ,
а нас Ти обдарував духовною їжею і питтям, і життям вічним через Ісуса, отрока Твого.
4. Найперше подяку возносимо Тобі за те, що Ти могутній. Слава Тобі навіки.
5. Пам'ятай, Господи, Церкву Твою, щоб врятувати її від усякого зла і довершити її у Своїй любові, збери її, освячену, від чотирьох вітрів у Своє Царство, яке Ти їй приготував. Бо Твоя сила і слава навіки.
6. Нехай зійде благодать, а світ цей відійде. Осанна Богові Давида! Хто святий, нехай приходить, хто ні, нехай кається. Господи прийди. Амінь.
7. Пророкам ж дозволяйте творити подяку, скільки вони захочуть.

Розділ XI

1. Отож, коли хтось прийде до вас, щоб вас навчити всьому тому, про що йшла мова раніше, прийміть його.
2. А якщо той, хто навчає, обравши інший шлях, подаватиме вам вчення, скероване на руйнування, то не слухайте його, якщо ж воно скероване на утвердження справедливості та пізнання Господа, прийміть його, як Господа.
3. Щодо апостолів та пророків, чиніть з ними за настановою Євангелія так:
4. Кожного апостола, який приходить до вас, прийміть, як Господа.
5. І нехай не залишається, хіба що на один день, а коли буде потреба — то ще на один, якщо ж залишиться на три дні — то він лжепророк.
6. Коли апостол відходить, нехай не бере з собою нічого, крім хліба, поки не зупиниться на нічліг, а якщо попросить грошей — то він лжепророк.
7.І кожного пророка, який промовляє в дусі, не випробовуйте і не засуджуйте, бо кожен гріх буде відпущений, а цей відпущений не буде.
8. Адже не кожен, хто промовляє в дусі, є пророком, а тільки той, хто проводить спосіб життя у Господі. Отже за способом життя визначите різницю між лжепророком і пророком.
9. І кожен пророк, хто розділяє трапезу в дусі, нехай не споживає з неї, інакше він — лжепророк.
10. Кожен пророк, який навчає істині, але не робить того, чого навчає, є лжепророком.
11. Кожен пророк, надійний і правдивий, який говорить про всесвітню тайну Церкви, але який не вчить того робити, що сам робить, нехай не зазнає вашого осуду, бо свій суд має з Богом. Так само чинили і древні пророки.
12. Якщо хтось скаже в дусі: «дай мені грошей чи чогось іншого», — не слухайте його. Якщо ж він попросить дати для тих, хто в потребі, то нехай ніхто його не осуджує.

Розділ XII

1. Кожен, хто приходить в ім'я Господнє, нехай буде прий¬нятий після того, як, випробувавши, ви його пізнаєте, бо матимете уяву про добро і зло. 2. Якщо той, хто приходить, — подорожній, то допоможіть йому наскільки можете, і нехай він не залишається у вас, хіба що на два чи три дні, якщо є необхідність.
3. А якщо, будучи ремісником, він захоче у вас осісти, то нехай працює і їсть.
4. А якщо він не знає ремесла, чиніть з ним на свій розсуд, щоби християнин не жив між вами бездіяльно.
5. Коли ж він не захоче так робити, то він христопродавець. Остерігайтеся таких.

Розділ XIII

1. Кожний правдивий пророк, який бажає перебувати серед вас, заслуговує на свій прожиток.
2. Також і правдивий учитель, як робітник, заслуговує на свій прожиток.
3. Тому, взявши начаток з виробленого на давилі виноградному і на тоці, а також первістків від худоби та овець, дай пророкам, бо вони ваші первосвященики.
4. Якщо у вас немає пророка, то віддайте бідним.
5. Якщо випікаєш хліб, то перший дай згідно із заповіддю.
6. Також, відкоркувавши глек вина чи олії, начаток віддай пророкам.
7. Візьми й начаток грошей, одягу та всякого набутку і, як собі ухвалив, так і дай згідно із заповіддю.

Розділ XIV

1. Зібравшись разом у воскресний день Господній, переломлюйте хліб і чиніть подяку, визнавши перед тим свої провини, щоб ваше принесення було чистим.
2. Кожен, хто посварився зі своїм ближнім, нехай не приходить до вас, поки не примириться, щоб ваше принесення не було осквер¬нене.
3. Бо сказав Господь: «У кожному місці, у будь-який час приносьте мені чисту жертву», «бо Я Великий Цар, — каже Гос¬подь, — Ім'я Моє дивне серед народів».

Розділ XV

1. Отож виберіть собі достойних перед Господом єпископів та дияконів, мужів смиренних та несріблолюбивих, правдивих та випробуваних, вони нехай для вас виконують служіння пророків та вчителів.
2. Отож не зневажайте їх, вам слід вшановувати їх разом із пророками та вчителями.
3. Дорікайте один одному не в гніві, а в мирі, як написано в Євангелії. А з кожним, хто з іншим поводиться несправедливо, нехай ніхто не розмовляє і не вислуховує його, аж поки він не покається.
4. Молитви ж ваші і милостині та всі ваші справи звершуйте так, як про це написано в Євангелії Господа нашого.

Розділ XVI

1. Пильнуйте над життям вашим: хай світильники ваші не зга¬сають, а стегна ваші нехай не будуть розслаблені, але будьте готові, бо ж не знаєте часу, коли Господь прийде.
2. Часто збирайтесь, шукаючи те, що потрібне душам вашим, бо не принесе вам користі весь час віри вашої, якщо ви не досягнете досконалості в останній час.
3. Адже в останні дні примножиться число лжепророків та губителів, і тоді вівці перетворяться на вовків, а любов — на ненависть.
4. Коли зросте беззаконня, тоді люди зненавидять один одного, переслідуватимуть і зраджуватимуть. І тоді з'явиться облудник світу, ніби син Божий, і творитиме знамення та чудеса, а земля буде передана в руки йому, і він творитиме безчинства, яких від віку ще не було.
5. Тоді увійде людство у вогонь випробування, і багато хто впаде у спокусу та загибель, а ті, що не зламаються у своїй вірі, будуть спасенні від цього прокляття.
6.І тоді з'являться знамення істини: спочатку знак розверзення на небесах, тоді знак голосу сурми, і третій — воскресіння мертвих.
7. Та не всіх, але як сказано: «Прийде Господь і з Ним усі святі».
8. Тоді світ побачить Господа, що приходить на небесних хмарах…*

* Останні декілька рядків не збереглись. На основі перифразу “Дідахі” в “Апостольських Постановах” можна собі уявити, який вигляд мало це закінчення: Тоді прийде Господь і всі святі з Ним на хмарах, з ангелами сили Його на престолі Царства, щоб осудити диявола, облудника світу, і відплатити кожному за його вчинками. Тоді лукаві будуть вигнані на вічну муку, а праведні підуть до життя вічного і отримають те, чого око не бачило, ні вухо не чуло і на серце людське не сходило, і що Бог приготував тим хто любить Його, і будуть радіти в Царстві Божому, яке у Христі Ісусі.


Переклад з грецької Сергія Думенка

Розділ: Статті адміністратора | Додано:(26.10.2007)
Переглядів: 4073
Використовуються технології uCoz
ВХІД НА ПОРТАЛ


Copyright Ortodox portal LOGOS © 2025 Використовуються технології uCoz