Нд, 20.09.2020, 19:03
 
Головна Реєстрація Вхід
Зробити стартовою / Додати у Вибране / RSS
ГОЛОВНЕ МЕНЮ
РОЗДІЛИ БІБЛІОТЕКИ
Статті адміністратора
Різні статті
Пам’яті пастиря
Спогади про митрополита Даниїла
Догматичне богослів’я
Церковне право
Новий Завіт
Персоналії
Історія
Проповіді
Дідахі
Вселенське Паравослав’я
Історія Древньої Церкви
Літургіка
Патрологія
Статті грецькою
Статті англійською
Молитовник
Молитви
ОПИТУВАННЯ
Як Вам наш оновлений портал?
Всього відповідей: 385
Головна » Бібліотека » Вселенське Паравослав’я

Історія Олександрійської Православної Церкви

Згідно церковного передання, Олександрійська Церква була заснована святим апостолом Марком. В перші століття християнства православні в Єгипті зазнали гоніння від римських імператорів. В 202 році імператор Септимій Север відвідав Палестину, після чого став гнати християн. Наступний імператор Декій також переслідував християн. Інший імператор Валеріан, спочатку прихильно відносився до християн, але останніми роками свого правління (257- 260 р.) став їх переслідувачем. Але його син в 260 році Галлієн припинив гоніння.
Але вже при імператорі Діоклетіані в 303-304 роках, Православній Церкві знов довелося пережити гоніння. І лише після того, як імператор Костянтин Великий (306-337гг.) видав указ про припинення гонінь на християн, а в 313 році був затверджений Міланський едикт, що дав право сповідати релігію по власному вибору, Олександрійська Церква знайшла мир. В III-IV столітті в Олександрії утворилася богословська школа, найяскравішими представниками якої були Оріген і Климент Олександрійській. Саме в Єгипті особливо сильно виявилося прагнення до відлюдницького життя.
Одним з родоначальників чернецтва був преп. Павло Фівейський. Самі відомі обителі – Нітрія, де трудився преподобний Амоній, скит преподобного Макарія Єгипетського і заснований преподобним Пахомієм в 315-320 рр. гуртожиточний Тавеннісийській монастир.
До початку V століття в Єгипті було близько шестисот монастирів і сім тисяч ченців. Арій, уродженець Лівії або Олександрії, був рукопокладений в диякона святителем Петром Олександрійським і їм же відлучений за прихильність до мелетіанства. Пізніше, коли Арій розкаявся, архієпископ Ахілла висвятив його в сан пресвітера. В Олександрії на Соборі 320 –321гг. була осуджена єресь Арія, який стверджував, що Господь створений і не вічний.
В 325 році на Першому Вселенському Соборі, в місті Нікеї, Арій був осуджений всією Церквою. В 630 році на Олександрійський престол вступив колишній єпископ Фасіса Кир. Він прийняв доктрину про єдину природу Христа – монофелітство, спочатку сформулювавши її як єдність «боголюдської енергії» в Христі. Це вчення було офіційно проголошено у всій Олександрійській Церкві 3 червня 633 року. Проти розповсюдження монофелітства в Олександрії виступив вчений чернець святий Софроній. До нього приєднався преподобний Максим Сповідник, що відстоював Православ'я не тільки в Олександрії, але і в багатьох інших областях Єгипту.
В результаті імператор Іраклій видав в 638 році екстезіс — едикт, що забороняв обговорення питання про одну або дві воля Спасителя. Цей документ, підготовлений в Константинополі, прийняв і Кир Олександрійський. На Шостому Вселенському Соборі було сформульовано православне вчення про дві волі в Ісусі Христі. В другій третині VII століття східні провінції Візантії піддалися нашесті арабів-мусульман. У вересні 642 року візантійці, оточені в Олександрії, здалися. Християни в скореному Єгипті зберегли свободу віросповідання. Патріарх Кир помер ще до здачі Олександрії (весною 642), а вибраний його наступником Петро, також монофеліт, покинув Єгипет разом з візантійською армією і помер в Константинополі близько 654 р. Після нього спадкоємство православних Олександрійських патріархів урвалося більш ніж на 70 років.
В 731 році при халіфі Хішамі, що достатньо прихильно відносився до немусульман, православним Єгипту було дозволене відновити посаду Олександрійського патріарха. Нововибранный патріарх Косма, хоча і був безграмотним ремісником, не досвідченим в політиці, зумів добитися у халіфа повернення православним багатьох церков, захоплених коптами після відходу візантійців. При Халіфі аль-Мутаваккілі (847–861) християнам довелося пережити важке гоніння. Мусульмани піддавали руйнуванню церкви, забороняли звершувати богослужіння і таїнства. В кінці IX в. — першій половині Х в. халіфат прийшов в упадок. В числі інших провінцій Єгипет вийшов з покори халіфу і перетворився на самостійну державу. В 969 р. Єгипет, а також Палестина і Південна Сірія були завойовані династією шиїтів Фатимідів, що створила свою державу. Перші Фатиміди проявляли рідкісну віротерпимість.
Але з 1003 р. халіф аль-Хаким розвернув найжорстокіші гоніння на християн. Щороку його правління було відзначене масовими погромами церков і християнських кварталів, оскверненням кладовищ. В 1008 р. халіф заборонив християнам святкувати Вербну неділю, а пізніше — і Хрещення Господнє. В 1014 р. почався масовий відхід християн у візантійські володіння. З тих, що залишилися в Єгипті немусульман значна частина прийняла іслам, хоча багато хто робив це нещиро. Наступний халіф — аль-Захір (1021–35) відмінив всі обмеження, накладені на немусульман. Православні отримали можливість вибрати нового патріарха і єпископів, яких позбавилися під час гоніння. Християни, раніше що бігли з Єгипту, поверталися назад, відновлювалися зруйновані храми, зі всією пишнотою святкувалися церковні свята, і навіть ті, хто був насильно обернутий в іслам, безкарно поверталися в християнство.
З появою на Близькому Сході хрестоносців, що витіснили з Палестини ослабілих Фатимідівв і що утворили християнські держави, Єгипет на два сторіччя став переднім краєм боротьби мусульманської і католицької цивілізацій. Кілька разів хрестоносці робили спроби оволодіти Єгиптом. В XIII в. Єгипет став головною метою хрестоносців. Під час 5-го хрестового походу (1218–1221) католики після довгої облоги оволоділи Дамієттою, проте під час походу на Каїр були відрізані від своєї бази і під загрозою голоду поступилися всіма своїми завоюваннями. В 1248–1250 рр. армія французького короля Людовика IX що вторгнулася до Єгипту після первинних успіхів була оточена і розгромлена мусульманами; сам король потрапив в полон, і за нього довелося платити величезний викуп.
Навіть після того, як основна хвиля руху хрестоносців спала, а всі християнські володіння на Сході опинилися в руках мусульман, папа Римський і європейські лицарі не залишали спроб завоювати Єгипет. Об'єктивно хрестові походи тільки погіршили положення єгипетських християн, викликавши сплеск люті у мусульман, яка привела до гонінь проти «невірних». Самі ж хрестоносці відносилися до православних християн як до єретиків. Під час вторгнень до Єгипту вони грабували і винищували населення, не роблячи відмінностей між мусульманами і християнами. Після узяття в 1219 р. Дамієтти, де знаходилася кафедра православного митрополита, папський легат заснував в місті католицьку кафедру, зарахувавши її до володінь Єрусалимського латинського патріарха. Те ж повторилося при захопленні цього міста хрестоносцями в 1249 р.
Мусульмани з свого боку не вникали в суперечності між християнськими конфесіями і підозрювали православних в пособництві хрестоносцям. Крім бід і руйнувань безпосередньо в районах військових дій християни піддавалися різноманітним переслідуванням на всій мусульманській території. Біди спіткали християн і під час 5-го хрестового походу: християни Каїра були обкладені важким збором на військові витрати; ісламська армія, що йшла до обложеної Дамієтти, руйнувала по дорозі всі церкви. У відповідь на захоплення цього міста хрестоносцями по всьому Єгипту було знищено 115 храмів. В 1250 році владу в Єгипті захопили мамлюки. Вони зуміли зупинити натиск монголів і скрушили залишки володінь хрестоносців. Мамлюкській султанат став політичним і релігійним центром ісламського світу. Під час правління мамлюків, внутрішня політика відрізнялася релігійною нетерпимістю. Із захопленням Константинополя турками (1453г.) політична ситуація змінилася. Вони швидко захопили володіння на Близькому Сході, в Південно-Східній Європі, а так само на Африканському континенті. В 1517 році Єгипет став однією з провінцій імперії Османа.
На чолі нього стояли паші, що присилалися із Стамбулу, які спиралися на розміщені в країні яничарські корпуси. В цілому османи були більш віротерпимі, ніж мамлюки, що правили до них; в Єгипті ж положення християн було сприятливішим, ніж в інших провінціях. Іновірці, часто грали помітну роль в житті держави. У всьому Олександрійському Православному Патріархаті в XVI — початку XIX в. було 8 храмів — 4 в Каїрі і по одному в Олександрії (в монастирі св. Сави), Розетті і Дамієтті — і 2 монастирі, св. Сави в Олександрії і вмч. Георгія в Каїрі, де розміщувалася резиденція патріарха. Через нечисленність православного населення Олександрійська Церква постійно знаходилася у важкому фінансовому положенні і жила тільки завдяки підтримці інших Східних Патріархатів і допомозі православних держав. Включення Єгипту до складу імперії Османа значно посилило зв'язки між Олександрійським престолом і іншими Східними Патріархатами.
Багато патріархів навряд чи не більшу частину свого правління проводили за межами Єгипту, беручи участь в справах Константинопольської Церкви або збираючи милостиню на підтримку свого престолу в Дунайських князівствах. Влітку 1798 р. до Єгипту вторгнулася французька армія на чолі з Наполеоном Бонапартом, який 2 липня зайняв Олександрію, а через 5 днів вступив до Каїру. В країні встановився окупаційний режим. Не дивлячись на проісламські декларації генералів Бонапарта, мусульманське населення відносилося до загарбників насторожено і вороже. В той же час місцеві християни стали надійною опорою нової влади. Під час антифранцузьких повстань в Каїрі і Дамієтті натовпи мусульман громили християнські квартали, вбиваючи їх жителів. Парфеній II, який був у той час патріархом, був вимушений бігти на Родос, де і помер (1805). Переможцем в цій міжусобній боротьбі виявився албанський воєначальник Мухаммад Алі (1805–1849). Йому вдалося знищити головну опозиційну силу — мамлюків (1811).
Він провів масштабні реформи в економіці і військовій справі, в результаті яких Єгипет на деякий час перетворився на регіональну наддержаву. Релігійна політика Мухаммада Алі була суто прагматичною. Піклуючись про доходи казни і розвиток промисловості, паша охоче протегував християнським общинам. До Єгипту з володінь Османа спрямувалася безліч греків, які купували земельні ділянки, будували на них лікарні, добродійні заклади і школи. Коли після Грецького повстання 1821 р. по всій імперії Османа прокотилися погроми, Мухаммад Алі оточив християнські квартали військами і не допустив зіткнень. Патріарх Ієрофей I (біля. 1825–1845) побудував в Каїрі нову резиденцію з храмом вмч. Георгія (1839), прикрашав церкви, відкривав училища. До 1843 р. відноситься офіційна організація грецької общини в Олександрії. Численна, активна, процвітаюча православна община виробила чітку структуру самоврядування, що складалася з епітропій — комісій виборних депутатів.
Її почесними членами сталі консули Греції, Бельгії, Швеції. Община утримувала за свій рахунок школи, лікарні, навіть частину духовенства, жертвувала значні суми Патріархії, але в той же час добивалася контролю над діями патріархів по витрачанню засобів. Подібна ситуація іноді приводила до суперечностей між церковною ієрархією і мирянами, що прагнули грати все більшу роль в житті Церкви. При виборі наступника патріарха Ієрофея I загострилися відносини між православними Єгипту, підтриманими місцевою мусульманською владою, і Вселенським Патріархатом, який, претендуючи на неподільне верховенство на православному Сході, просував свого кандидата, митр. Артемія (1845–1847). Верх взяли єгипетські християни, що добилися поставлення вибраного ними патріарха Ієрофея II, (1847–1858). 4 січня 1866 р. в Каїрі відбувся собор за участю 2 архієреїв Олександрійського престолу, 27 кліриків і 17 представників грецьких общин, що прийняв 12 статей Положення про устрій Олександрійського Патріархату і синодальне управління.
На його основі патріархом був вибраний митр. Фіваїдський Никанор (1866–1869). При слабих спадкоємцях Мухаммада Алі в другій половині XIX ст. Єгипет швидко втратив економічну самостійність і перетворився на напівколонію європейських держав. Будівництво доріг, каналів, переробних підприємств, зростання зовнішньої торгівлі привели до напливу з-за кордону величезної кількості технічних фахівців, торговців і підприємців. Серед іммігрантів було багато християн — греків і сірійців, що заповнили важливі соціальні ніші (бізнес, видавнича справа, журналістика, освіта). В XIX — початку XX ст. представники православних народів відігравали в економіці і культурі Єгипту куди більш значну роль, ніж в попередні століття. Іноземне засилля, фінансове закабалення країни викликали зростання націоналістичних настроїв, кульмінацією стало повстання Орабі-паші (1882).
Патріарх Софроній і православне духовенство, як і представники інших конфесій, покинули Єгипет. В Каїрі і Олександрії залишилися тільки 2 священики, на долю яких випали тяжкі випробування під час безчинств бунтівного натовпу. Повстання було придушено після артилерійського обстрілу Олександрії англійським флотом. Єгипет був окупований англійцями і, формально залишаючись до 1914 р. у складі імперії Османа, фактично став британським протекторатом. Різкі зміни в житті Єгипту не могли не накласти свій відбиток і на положення Олександрійського Патріархату. Перш за все збільшилася православна община, це відбулося за рахунок притоку іммігрантів: до початку XX в. вона складала близько 100 тис. чол. (63 тис. греків, інші — православні араби сірійського і ліванського походження).
Чисельність духовенства збільшувалася повільніше: на початку XX в. під владою патріарха перебували 2 митрополити і 50 кліриків. У міру зростання православного населення будувалися нові церкви. Патріарх Фотій (1900-1925г.г.) будував храми, учбові і добродійні заклади, відкрив Патріарший музей і Олександрійську бібліотеку. При ньому територія Патріархату була розділена на сім єпархій. Патріарх Мелетій II (1926-1935гг.) розвинув активну діяльність по розповсюдженню Православ'я в Африці. Він заснував кафедри в Йоханнесбурзі, Бенгазі, Тріполі, Тунісі, Судані і Ефіопії. Їм засновано Свято-Афанасіївське духовне училище, що стало пізніше семінарією.
В 1946 р. православні Уганди і Кенії були прийняті в повне канонічне спілкування з Патріаршим престолом, а в 1963 р. приєднані до Олександрійської Церкви. В 1958 р. були встановлено 3 нові єпархії в Тропічній Африці: Східно-африканська, Центральноафриканська і Західно-африканська. В 1968 р. були утворені ще єпархії Родезійська і Мису Доброї Надії. У вересні 1997 р. були встановлено чотири нові єпископії: Мадагаскарська (Антананаріву), Нігерійська (Лагос), Ганська (Аккра) і Букобська (Танзанія). В 1968 р. прибула до Олександрії з нагоди інтронізації патріарха Миколи VI делегація Ватикану від імені тата Павла VI передала престолу ап. Марка частинку святих мощей євангеліста, колись викрадених венеціанцями. В 1971 р. відбулося урочисте відкриття нової Патріаршої резиденції в Олександрії. Олександрійська Православна Церква є членом Всесвітньої Ради Церков і членом Близькосхідної Ради Церков. В 1926 р., при патріарху Мелетії II, відбувся перехід на новий стиль.
БЛАЖЕННЕЙШИЙ ПАПА І ПАТРІАРХ ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ І ВСІЄЇ АФРИКИ ФЕОДОР II Блаженнійший Феодор II, Папа і Патріарх Олександрійський і всієї Африки (в миру Ніколас Хорефтакіс) народився в Канлі провінції Кастелі Ханья в 1954 році. В дитячому віці жив разом з сім'єю в Тілісі, в Агієс Параськієс, в Геракліоні на острові Кріт. Після гімназії вчився в Церковній школі Різарієв в Афінах і отримав ступінь магістра після закінчення богословського факультету Університету Аристотеля у Фессалоніках. Також він вивчав історію мистецтв, літературу і філософію в Одесі. В 1973 році прийняв чернече постриження в монастирі Анкарат. Продовжив вчитися в Фессалонікійському Університеті імені Аристотеля на богословському факультеті. В 1975 році рукопокладений в диякона в монастирі Спиляй, і посідав посаду протосинкела (секретаря) Ламбійської і Сфакійської митрополії на Кріті. Брав активну участь в проповідницькій і благодійній діяльності. З 1985 до 1990 року знаходився в Одесі як Екзарх Патріарха Олександрійського в СРСР, де його паствою були греки, які проживали на території Радянського Союзу.
Він заснував школу Грецької Культури і музей Філіки Етереа для 600 дітей, де ведеться навчання грецькій мові. В 1990 р. був рукопокладений в єпископа з титулом Кирінського і був призначений патріаршим представником Олександрійського Патріархату в Афінах. В 1996 році був призначений патріаршим вікарієм в Олександрії. У вересні 1997 року митрополит Феодор обирається митрополитом Камеруну і Центральної Африки. В подальші роки він стає відомий як пастир, що вніс величезний внесок в апостольське служіння народам Камеруну, Чаду, Гвінеї, Еквадору, Габона і островів Святого Фоми, як адміністратор, що прийняв величезну митрополію, яка простягається на центральну і західну Африку. В 2002 році був вибраний митрополитом Зімбабве, а праці апостольського служіння з центрально-західної Африки переносяться південніше, в землі Зімбабве, Анголи, Мозамбіку, Ботсвани, Малаві.
Він заснував 4 місіонерські центри в Харарі, Грецький культурний центр для 400 делегатів, 2 великих місіонерських центри в Малаві, лікарню, технічну школу і школу медсестер. При підтримці Грецького Парламенту він відновив Грецьку площу (Школа, храм, резиденція єпископа) в Бейрі, в Мозамбіку. Ним закладені храми і передані грецьким громадам в Ботсвані і Анголі. 9 жовтня був вибраний Синодом Олександрійської Церкви Папою і Патріархом Олександрійським і всієї Африки. Церемонія інтронізації відбулася в Соборі Благовіщення Пресвятої Богородиці в Олександрії 24 жовтня 2004 р. Офіційний титул: Папа і Патріарх великого граду Олександрії, Лівії, Пентаполя, Ефіопії, всього Єгипту і всієї Африки, Отець отців, Пастир пастирів, Архієрей архієреїв, тринадцятий Апостол і Суддя всього всесвіту.
 

Розділ: Вселенське Паравослав’я | Додано:(19.11.2007)
Переглядів: 1956
Використовуються технології uCoz
ВХІД НА ПОРТАЛ


Copyright Ortodox portal LOGOS © 2020 Використовуються технології uCoz