Пт, 29.03.2024, 08:51
 
Головна Реєстрація Вхід
Зробити стартовою / Додати у Вибране / RSS
ГОЛОВНЕ МЕНЮ
РОЗДІЛИ БІБЛІОТЕКИ
Статті адміністратора
Різні статті
Пам’яті пастиря
Спогади про митрополита Даниїла
Догматичне богослів’я
Церковне право
Новий Завіт
Персоналії
Історія
Проповіді
Дідахі
Вселенське Паравослав’я
Історія Древньої Церкви
Літургіка
Патрологія
Статті грецькою
Статті англійською
Молитовник
Молитви
ОПИТУВАННЯ
В якій сфері суспільного життя Церква повинна приймати активну участь?
Всього відповідей: 518
Головна » Бібліотека » Патрологія

Поняття про свв. отців Церкви та авторитет їх творінь

В ранньохристиянському слововживанні поняття “отець” звичайно асоціювалось і ототожнювалось з терміном “вчитель”. Вже св. ап. Павло говорить про це: “бо хоч у вас тисячі наставників у Христі, та не багато отців; я родив вас у Христі Ісусі благовістям” (1 Кор. 4, 15). Св. Іриней Ліонський також говорить: “Якщо хто навчений ким-небудь, то він називається сином учителя, а той отцем його”.  Климент Олександрійський говорить так: “Слова є породженням душі. Тому ми називаємо тих, хто настановлював нас отцями”
Таке слововживання частково збереглося і у нас, тому що ми говоримо не просто про отців Церкви, але про “отців і вчителів Церкви”. В той же час вказані поняття набули в сучасному православному вживанні деякі відтінки відмінності, на яких хотілось би зупинитися.
Серед всіх церковних письменників отці Церкви займають особливе місце. Про це ясно говорить архієп. Філарет Чернігівський: “Церква Христова є Царство істини і святості, засноване Христом Господом і силою Св. Духа, діючого через вибраних своїх, завжди живе в членах своїх, а висока честь бути вибраними знаряддями Духа Божого надана отцям Церкви”.  Вони являються продовжувачами справи свв. апостолів. Таким чином, свв. отці Церкви є “надійними керівниками в справі релігійного знання; в їх писаннях міститься Апостольське Передання, тому всі спори про віру, правила благочестя і церковної дисципліни необхідно вирішувати на основі святоотецьких писань.
Складна і заплутана справа із назвою, іменуванням “вчитель Церкви”. В Православній Церкві найменування “вчителі Церкви” немає стійкого і строгого визначення. Інколи його використовують як особливо почесний титул “великий вселенський учитель” і відносять до знаменитих свв. отців Церкви: Василію Великому, Григорію Богослову і Іоанну Золотоусту. В більшій мірі використовується у відношенні до найбільш видатних із церковних письменників, які не удостоєні Церквою почесного звання “отців Церкви”, але відомі своїми високими якостями виключної освідченості, подвижницьким життям, користуються повагою в Церкві серед них Климент Олександрійський, Оріген, Тертуліан, Євсевій Кесарійський та інші.
Необхідно підкреслити, що і церковні письменники, які не мають церковного авторитета, рівного свято отецькому, також повинні бути предметом детального вивчення в патрологічній науці. Тому патрологічна наука не повинна наперед встановлювати окремий вибір між творами древньоцерковної писемності і одні досліджувати, а інші відкидати; всі збережені і дойшовші до нас древньоцерковні твори необхідно вивчати і давати їм належну церковно- історичну і богословську оцінку з точки зору православного віровчення Церкви.

доцент прот. П. Зинич

Розділ: Патрологія | Додано:(16.12.2007)
Переглядів: 1159
Використовуються технології uCoz
ВХІД НА ПОРТАЛ


Copyright Ortodox portal LOGOS © 2024 Використовуються технології uCoz