Чт, 13.08.2020, 05:11
 
Головна Реєстрація Вхід
Зробити стартовою / Додати у Вибране / RSS
ГОЛОВНЕ МЕНЮ
РОЗДІЛИ БІБЛІОТЕКИ
Статті адміністратора
Різні статті
Пам’яті пастиря
Спогади про митрополита Даниїла
Догматичне богослів’я
Церковне право
Новий Завіт
Персоналії
Історія
Проповіді
Дідахі
Вселенське Паравослав’я
Історія Древньої Церкви
Літургіка
Патрологія
Статті грецькою
Статті англійською
Молитовник
Молитви
ОПИТУВАННЯ
Православна Церква в Україні повинна бути?
Всього відповідей: 796
Головна » Бібліотека » Різні статті

Критика астрологічних прогнозів

1. Відсутність волі людини у вирішенні своєї долі

Індивідууми, народи і цивілізації з`являються на світ, ростуть і терплять крах нібито в залежності від рухів і взаємного розташування світил. У цій фаталістичній, безособовій системі сил і впливів немає місця для принципу свобідної волі. Воля людини, на думку астрологів, — лише ілюзія. Багато хто і астрологів бачать і розуміють цю проблему і намагаються справитися з нею, заявляючи, що людина, що довідалася свою „космічну долю“ за допомогою астрологічних спостережень, може використовувати отримані знання і змінити своє майбутнє.

Астрологи хапаються за цей аргумент, намагаючись зберегти в собі почуття „володаря своєї долі“, але, строго говорячи, така точка зору вступає в протиріччя з основними положеннями астрології. З іншого боку, астрологи часто використовують принцип космічної зумовленості, щоб зняти із себе відповідальність за своє, часто аморальне, поводження.

2. Проблема пояснення доль близнюків.

Ще одна неподолана проблема для астрологів - це проблема пояснення розбіжності життєвих доріг близнюків. Дійсно, астрологія не в силах справитися з проблемою близнюків. Близнюки мають той самий гороскоп (різниця між часом їхнього народження може бути менше чотирьох хвилин), але долі близнюків часто виявляються дуже несхожими і навіть протилежними. Відомо, що однояйцеві близнюки крім разючої зовнішньої подібності звичайно мають схожі характери і схильності, піддані однаковим хворобам і часто навіть умирають незадовго друг за другом (мова, звичайно, ж, йде про природну смерть). Уже в античності природничонаукове пояснення цьому явищу дав Гіппократ: на близнюків однаково впливає здоров`я і склад харчування матері під час вагітності і годівлі і вони виховуються в однакових умовах. Крім того, як ми тепер знаємо, однояйцеві близнюки мають ідентичну генетичну програму. Однаковий психотип близнюків буває причиною того, що часто вони обирають ту саму професію. Однак відомі приклади, коли життєві шляхи навіть і однояйцевих близнюків, розлучених у дитинстві, складалися по-різному. І вже зовсім ніякої подібності не знайти між „астральними близнюками“, тобто людьми, що з`явилися на світ від різних батьків, але одночасно  у тому самому місці. У своїй знаменитій книзі „Сповідь“ великий всесвітній учитель Церкви Христової Блаженний Августин, ще до свого навернення в християнство теж захоплювався пророкуваннями доль людських по зірках, переконливо показує неспроможність цієї науки на прикладі старозавітних братів - близнюків Ісава і Якова. Обоє вони з`явилися на світ при тому самому розташуванні сузір`їв, але доля їх, неоднакова. „Ти, Господи, найвищий і правосудний Правитель Всесвіту, - пише Бл. Августин, підводячи підсумок своїх міркувань про астрологію, - дієш незбагненними для нас шляхами, без відома і питаючих, і відповідаючих, так що якщо хто запитує про свою долю, то згідно зі своїми внутрішніми заслугами одержує ту, а не інша відповідь, із глибини праведного суду Твого, якого людина не може заперечити: що це? Чи: до чого це? Так, не може, не може, тому що вона людина.46 Американський учений Гоклен вивчив також більш 50 000 гороскопів, багато з яких були складені для астроблизнюків, щоб знайти доказ „паралельності“ їхніх життів.

3. Проблема авторитетів.

Фундаментальною проблемою астрології є система авторитетів. Уся історія астрології являє собою неуявну суміш багатобожжя, містицизму, гадання і псевдонауки. Де ж авторитет, де надійне джерело істини? На якій підставі астрологи думають, що їхнє тлумачення подій вірне? Чому одне сполучення світил є доброю ознакою, а інше — поганою? Схоже, що Марс був названий своїм ім`ям на честь давньоримського бога війни через свій червоно-кривавий колір. Відповідно „якості“, якими Марс (чи вавілонський бог війни Нергал) наділяє того, хто народився, коли ця планета була у визначеному положенні, відбивають представлення про характер бога війни (агресивна мужність і т.п.). Цікаво, що в китайській астрології планетою війни вважається Венера. Точно так само довільно були установлені відповідності між іншими планетами і персонажами міфології. Схожим образом різні конфігурації зірок (сузір`я), по зовнішньому вигляді різних предметів, що нагадували, людей і тварин, наділили своїми „магічними“ якостями тих, хто народився „під ними“ (Риби стали „водяним“ знаком з відповідними цій стихії атрибутами, народженому під знаком Тельця, покладалося виявляти терпіння і силу і т.п.).

Існує кілька суперечних одна одній астрологічних систем. Китайські й індійські астрологи інтерпретують картини зоряного неба не так, як це роблять їхні західні колеги, та й у середовищі західних „зіркарів“ є визначені розбіжності з приводу числа знаків зодіаку. У своїй книзі „Астрологія 14“ Стівен Шмідт затверджує, що до знаків зодіаку варто додати сузір`я Кита і Змієносця. Одні говорять, що знаків зодіаку 8, інші вважають, що їх 10, а деякі говорять, що їх 24. Астрологи розходяться з приводу багатьох найважливіших положень свого культу: по-різному розраховують і витлумачують .47

Утім, для сучасної астрології, особливо вульгарної, характерний високий ступінь еклектизму, що сполучить, здавалося б, несумісні астрологічні системи. Також треба помітити, що хоча в рамках однієї астрологічної школи існують більш-менш стандартні правила інтерпретації особистого гороскопа, різні астрологи по-різному витлумачують розташування світил у залежності від своєї суб`єктивної думки.

4. Історично обумовлені спекуляції.

У своїх пророкуваннях астрологи завжди користалися назвами і траєкторіями п`яти планет, Сонця і Місяця (які вони називають „сімома планетами“). Однак з тих пір, як були відкриті ще три планети Сонячної системи, не видимі неозброєним оком (Уран у 1781 р., Нептун у 1846 р. і Плутон у 1930 р.), більшість астрологів намагається ввести їх у свої системи, перерозподіляючи частину функцій від „старих“ планет до „нових“ (наприклад, від Венери до Нептуна), що змінює їхні символічні значення.

Намагаючись пояснити той факт, що транссатурнові планети не враховувалися в гороскопах минулого, астрологи прибігають до свого улюбленого прийому тлумачення заднім числом. Вони говорять, що транссатурнові планети мають дуже великий період звертання навколо Сонця і вступили в такі взаємодії з іншими планетами, що виразно впливали б на земні справи (причому не на окремих людей, а на народи), тільки тоді, коли вони були відкриті. Іншими словами, що початком впливу транссатурнових планет було їхнє відкриття.

5. Географічний фактор і астрологія.

Астрологія виникла на широтах Середземномор`я, але багато людей народжуються в таких крапках земної поверхні, для яких складання „повноцінного“ гороскопа в принципі неможливо. Наприклад, усі системи розрахунку „доль“ цілком валяться в крайніх північних і південних широтах, тоді як за Полярним колом народжується чимало людей. При тому всьому немає абсолютно ніякої системи яка б враховувала саме географічне розташування особистості. Про те ми знаємо, що певні прошарки суспільства будь якої країни чи регіону (наприклад, владні структури, багаті люди і т.п.) мають загальні для всіх людей дарування, риси, звички, схильності, пороки. І з точки зору православного богослів’я це легко пояснюється єдинством людського роду і гріхопадінням, але не гороскопами.

6. Відсутність сумісності індивідуальних і загальних передбачень.

Астрологи стверджують, що вони здатні пророкувати долю і навіть характер майбутньої смерті, але їхнє пророкування спростовуються фактами, і, у першу чергу, такими масовими соціальними і природними катастрофами, як, наприклад, атомне бомбардування Японії і масова загибель населення під час землетрусів. Індивідуальні гороскопи, складені для деяких із загиблих у таких катастрофах, навіть не згадували про можливість подібних подій. Помітимо, що однаковим образом загинула безліч людей, що народилися в різний час у різних місцях.

Астрологи для пояснення цього протиріччя говорять, що у випадках масової загибелі індивідууми підкорялися гороскопам народів, міст, судів і т.п. Однак у випадку, скажемо, землетрусів катаклізмом бувають охоплені не окремі населені пункти чи країни, але великі території, не відмежовані від іншої поверхні Землі, за винятком хіба що деяких геологічних розходжень. Земля, як справедливо зауважує святитель Григорій Ниський у трактаті „Проти навчання про долю“50, створена не вроздріб по частинах, що появились у різний час, яким могли б відповідати різні гороскопи.

Гороскопи, складені для відомих, видатних вчених і артистів, нічим не відрізнялися від гороскопів звичайних людей.

Навіть якби астрологічні пророкування мали який-небудь зміст, з біологічної точки зору вірніше було б складати гороскопи, ґрунтуючись на часі зачаття, а не на часі народження: усі спадкоємні фактори ведуть свій початок з моменту зачаття. Заперечення, що тіло матері деяким чином екранує плід від міфічних „астральних впливів“, не може вважатися вагомим: навряд чи тіло представляє із себе кращий екран, чим дах і стіни пологового будинку. Крім того, процес народження може забирати тривалий час — до декількох годин. Чому варто вести відлік від моменту першого подиху, як роблять більшість астрологів? Не тільки час, але і дата народження в сучасних умовах може бути штучно визначена лікарями: вагітність у наш час може бути прискорена чи затримана, у залежності від стану здоров`я матері. До того ж багато людей не мають точних записів про час свого народження.

7. Несправдження астрологічних передбачень.

Занадто часто те, що було передвіщене астрологами, не збувалося. Наприклад, астролог Джин Діксон помилилася в найвідоміших своїх пророкуваннях (Третя світова війна не почалася в 1959 році, Ліндон Джонсон не був переобраний у президенти в 1968 і ін.).

У 1524 р. спостерігався парад планет. Це явище періодично повторюється і знову мало місце в 1982 р. Астрологи пророкували, що на світ обрушаться всілякі катастрофи (повені, землетруси, пожежі і т.д.). Деякі навіть бігли в гори напередодні цієї дати. Однак нічого екстраординарного не відбулося.

Бонатто, знаменитий астролог XIII в., не зміг точно пророчити дату своєї власної смерті. Астролог Галілео в 1609 р. склав гороскоп для герцога Тосканського, у якому пророкував йому довге життя. Герцог же вмер два тижні по тому.

Майже у всіх книгах, що захищають астрологію, можна знайти згадування про Нострадамуса як про видатний приклад і здатність астрологів пророкувати майбутнє. Але навіть сам Нострадамус визнавав, що його пророкування досить невизначені. Єдиним його виправданням було твердження, що він може вказати точні дати подій, але не хоче робити цього! І це зрозуміло, оскільки в тих випадках, коли Нострадамусом були названі конкретні дати, його пророкування не збулися:

– Нострадамус пророчив, що в 1792 р. Венеція знайде небувалу могутність і вплив у світі (венеціанці, напевно, дотепер очікують цього);

– Нострадамус пророчив, що в 1607 р. будуть гоніння на астрологів, однак ці чекання не виправдалися;

– Повалення католицького духовенства, що, як він пророкував, повинне було відбутися в 1609 р., так і не відбулося.

– Китай, пророкував Нострадамус, у 1700 р. скорить усю північну частину світу51.

Астрологи не змогли визначити початок другої світової війни. Потім, коли війна почалася, вони говорили, що Англія не прийме в ній участі. Астрологи не змогли визначити убивства Джона Кеннеді, замість цього вони напророкували його переобрання на посаду президента. Відповідно до розрахунків астрологів, комуністичний уряд Китаю повинний упасти в 1970.

  Можна було б привести ще чимало прикладів несправджених пророцтв52, однак і цих цілком достатньо, щоб заперечити здатність астрології до пророкування майбутнього. Деякі астрологи, однак, говорять: „Коли пророкування збувається, це доводить істинність астрології. Якщо ж ні, то причиною цього є те, що зірки не примушують, а лише спонукують. Люди можуть відмовлятися співробітничати із зірками. Таким чином, що невиконані пророкування до справи не відносяться“. У такому випадку астрологи захищені від помилок! Узагалі, астрологи придумали стільки різних відмовок і софізмів, що важко довести неспроможність астрологічних пророкувань навіть тоді, коли вона видна з першого погляду.

8. Фінансовий аргумент.

Щоб продемонструвати хибність астрології, можна скористатися також дуже показовим „грошовим тестом“. Оскільки астрологи Заходу займаються своєю „наукою“ протягом тисячоліть, вони повинні були б уже придбати всі багатства світу, якби їхнього пророкування були вірними. За допомогою астрології вони повинні були б навести порядок на фондовому і товарному ринках. Вони повинні б завжди вигравати на кінних перегонах і т.п. Очевидно, що якби астрологія і справді, „працювала“, астрологи давно б уже викинули на вулицю проникливих бізнесменів . Але як помітив один брокер: „Якщо хочеш утратити свої гроші, користайся астрологічними прогнозами при покупці акцій.


Із книги "Релігійне марновірство в сучасному світі"


Розділ: Різні статті | Додано:(30.11.2007)
Переглядів: 1054
Використовуються технології uCoz
ВХІД НА ПОРТАЛ


Copyright Ortodox portal LOGOS © 2020 Використовуються технології uCoz