Пт, 26.04.2024, 11:49
 
Головна Реєстрація Вхід
Зробити стартовою / Додати у Вибране / RSS
ГОЛОВНЕ МЕНЮ
РОЗДІЛИ БІБЛІОТЕКИ
Статті адміністратора
Різні статті
Пам’яті пастиря
Спогади про митрополита Даниїла
Догматичне богослів’я
Церковне право
Новий Завіт
Персоналії
Історія
Проповіді
Дідахі
Вселенське Паравослав’я
Історія Древньої Церкви
Літургіка
Патрологія
Статті грецькою
Статті англійською
Молитовник
Молитви
ОПИТУВАННЯ
Православна Церква в Україні повинна бути?
Всього відповідей: 799
Головна » Бібліотека » Різні статті

«Церква продовжує представляти національну ідентичність кіпріотів-греків» - Архиєпископ Нової Юстініани і всього Кіпру Хризостом II

В кінці минулого року відбулася інтронізація нового Предстоятеля однієї з древніх Помісних Православних Церков — Кіпрської Церкви.  Архиєпископ Нової Юстиніани і всього Кіпру Хризостом II дав інтерв'ю кореспонденту італійського журналу 30Giorni Джовані Річарді.
Православна Церква Кіпру зіграла ключову роль в новітній історії острову. Саме її Предстоятель Макарій III очолив боротьбу країни за незалежність в роки британського колоніального панування. І — випадок більш ніж винятковий! — Архієпископ Макарій, не залишаючи церковного служіння, став першим президентом Республіки, яку він очолював з 1960 року до своєї кончини в 1977 році.
На ці роки припали такі драматичні події, як спроба державного перевороту в 1974 році і окупація Туреччиною півночі острова, яка привела до розділення кіпріотів на два протилежні табори — православний грецький і мусульманський турецький, не подоланому і понині.
Після того, як Макарія змінив на престолі Хризостом І, Церква повернулася до ролі духовного керівника народу. Разом з тим Церква брала активну участь в демократичних перетвореннях і процесі включення країни в коло європейських держав.
У зв'язку з погіршенням здоров'я Хризостом I був вимушений залишити служіння. У листопаді 2006 року кіпріоти вибрали новим Предстоятелем митрополита Пафського, що також носить ім'я Хризостом. Як правлячий архиєрей на острові, він ще до обрання на першосвятительский престол виконував обов'язки Предстоятеля замість важко хворого Хризостома I.

— Ваше Високопреосвященство, християнство існує на Кіпрі протягом двох тисячоліть. Не могли б Ви коротко розповісти про найбільш помітні події в його історії?

— Церква Кіпру сходить до Апостолів і зберігає апостольське приємство неушкодженим. У 46 році по Р.Х. Павло і Варнава, під час їх першої місіонерської подорожі, вийшли на сушу в Пафі, який був тоді столицею провінції Римської імперії. Тут, згідно книзі Діянь апостольських, Савл змінив ім'я на Павло. Тут же відбулося нарнення римського проконсула Сергія Павла.
Другу, тривалішу місіонерську подорож Варнава зробив спільно з євангелистом Марком. Вони розповсюдили християнство по всьому острову. Таким чином Апостол Варнава вважається справжнім засновником Церкви Кіпру — Церкви, що з якнайдавніших часів відіграє важливу роль в історії християнства.
Єпископи Кіпру брали участь в Нікейському соборі, а з 431 року Церква самостійно призначала свого Предстоятеля. У післявізантійскі часи острів знаходився під владою іноземців: франки і венеціанці принесли сюди латинське християнство; потім наступили довгі часи володарювання, Османа, — з 1571 по 1878 рік; нарешті, турків змінили англійці.
Поступово, протягом сторіч, Архиєпископ взяв на себе обов'язки «етнарха», тобто представника грецького населення острову перед існуючою владою. Його роль набула таким чином політичного характеру. Тому на Кіпрі Архиєпископ обирається народом.

- До якого часу відноситься поява цієї системи виборів?

— Народ брав участь в обранні єпископа з часів, Османа, коли Православна Церква, після вигнання венеціанців, відновила свою незалежність. Це унікальне для православної традиції явище. Участь народу отримав подальший розвиток в минулому сторіччі. І люди дуже цінують те, що єпископ обирається — тим самим стає тіснішим зв'язок народу з своїм пастирем.

— Ваше обрання також пройшло відповідно до існуючої традиції?

- Вибори пройшли в три етапи. У вересні відбувся перший тур, в ході якого народ вибрав 1400 представників з числа мирян. Потім 1400 представників вибрали в своєму колі 100 делегатів. І, нарешті, ці 100 мирян, спільно з 34 священнослужителями, в числі яких були єпископи і настоятелі монастирів, обрали нового Архипастиря.

— Чи послужило подібне народне волевиявлення підставою для того, щоб Архиєпископ Макарій очолив боротьбу кіпріотів-греків за незалежність?

— Архиєпископ Макарій, як батько всіх, визнаний всіма, очолив нову державу в надії вирішити проблеми, які з'явилися між кіпріотами і турками після отримання незалежності. Він завжди прагнув подолати ці перешкоди, маючи намір потім передати свій пост іншому. На жаль, багато проблем залишилися невирішеними, і кінцевим результатом всього цього стало турецьке вторгнення.

— Чи вважають що Церква Кіпру, понині наділена політичною роллю?

— Часи змінилися. Існує правлячий клас, вибраний народом, який в змозі керувати країною без того, щоб Церкві доводилося підміняти державні інститути. Церква, проте, продовжує представляти національну ідентичність кіпріотів греків і працює над тим, щоб вони проживали в гармонії з існуючими на Кіпрі меншинами, без проблем і зіткнень.


— Що може сьогодні зробити Церква для того, щоб сприяти зближенню і воз'єднанню острову?

— Церква Кіпру завжди молиться за мир і гармонію між всіма. Ми не розрізняємо людей за релігією або походженю, ми усвідомлюємо себе дітьми одного і того ж Бога. Ми хочемо жити в світі в цій країні. Ми переконані: для справжнього загального прогресу Кіпр повинен бути єдиною державою, але ми згідні на створення федеральної держави із загальним урядом.
На жаль, Туреччина не прагне до того ж, а має намір створити дві окремі держави, щоб захищати власні інтереси. Її мета — вступити в Європейський союз, не відмовляючись при цьому від претензій на Кіпр. І те, що вона затягує час, не роблячи ніяких значущих кроків вперед, грає їй на руку.

— 30 листопада, на свято святого Апостола Андрія, Папа зустрівся з Патріархом Варфолоієм I в Константинополі. Як до цієї події віднеслася Церква Кіпру?

— Існують тісні зв’язки між Римом і Кіпром. У 1996 році, коли я був єпископом Пафсьиім, вирішив, на згадку про 1950-річчя прибуття Павла на острів, запросити в Паф єпископів всіх міст, через які пройшов Апостол. Я дотепер з радістю згадую зустріч, яку я з цієї нагоди мав з посланником Тата кардиналом Кессиді.
Крім того, могила Павла знаходиться в Римі, а його товариш Варнава похоронений на Кіпрі — в монастирі, який, на жаль, перетворений нині в музей, оскільки знаходиться на окупованій півночі.
І, звичайно, також тісні узи пов'язують Кіпр з Константинопольским престолом. Кіпріоти, окрім іншого, глибоко шанують Апостола Андрія, не дивлячись на те, що відвідини ним Кіпру, на відміну від місії Павла, не так безумовно підтверджується документами. Але ця традиція також знаменує покликання Кіпру бути мостом між Сходом і Заходом.

— Президент Кіпрської Республіки, на зустрічі з Папою Бенедиктом XVI, подарував йому книгу, в якій зібрані документальні свідоцтва руйнування церковної спадщини на півночі Кіпру. Він також запросив Папу відвідати Кіпр. Що Ви думаєте із цього приводу?

— Ситуація з церквами на окупованій півночі — одна з проблем, що викликають нашу найсерйознішу заклопотаність. Ми сподіваємося, що Католицька Церква з увагою віднесеться до цієї проблеми і допоможе нам чинити тиск на міжнародне співтовариство з тим, щоб було знайдене рішення, від виконання якого не можна буде відхилитися — якщо ми хочемо відновити культурну спадщину, яка належить всьому людству. Що стосується Папи, то для нас було б чудово, якби Бенедикт XVI одного разу відправився до Єрусалиму, слідуючи (у протилежний бік) стопами святого Павла, і зробив би по дорозі зупинку на Кіпрі.

Розділ: Різні статті | Додано:(22.10.2007)
Переглядів: 1266
Використовуються технології uCoz
ВХІД НА ПОРТАЛ


Copyright Ortodox portal LOGOS © 2024 Використовуються технології uCoz