Керівники музеїв і діячі культури виступають за встановлення мораторію на передачу церковним організаціям і релігійним громадам об`єктів культурної спадщини. Як передає кореспондент
УНІАН, про це йдеться у зверненні музейних працівників і діячів культури України до органів центральної і місцевої влади України та до вищого керівництва релігійних громад і церковних організацій всіх конфесій і вірувань. Звернення було ухвалено сьогодні під час засідання круглого столу, на якому йшлося про проблеми збереження пам`яток історико-культурної спадщини, переданих в користування релігійним громадам і церковним організаціям.
У зверненні зазначається, що цей мораторій має до проведення моніторингу об`єктів культурної спадщини, переданих у користування церковним організаціям і релігійним громадам.
Підписанти документу вважають за необхідне відновити державний контроль за цими об`єктами культурної спадщини. Крім того, вони пропонують забезпечити прозорість механізму використання бюджетних коштів, виділених на реставрацію об`єктів культурної спадщини, що знаходяться в користуванні церков.
У зверненні зазначено, що нині в Україні релігійним громадам передано близько 5 тисяч пам’яток та кілька десятків тисяч музейних експонатів.
Президент Українського комітету Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ІКОМОС) Микола ЯКОВИНА під час круглого столу зауважив, що в державі загострилася проблема збереження та використання визначних культових споруд, зокрема Національного заповідника “Софія Київська” та Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. За його словами, сьогодні ці пам’ятки опинилися “під загрозою загибелі через непродумане використання їх релігійними конфесіями”. Він, зокрема, нагадав, що в ніч з 7 на 8 жовтня було знищено пам’ятки архітектури - брами та огорожі на в’їзді до Нижньої Лаври.