Храм Спаса на Берестові передали монастирю майже нишком – без жодних комісій, разом з двома іншими корпусами Лаври. Питання про передачу храму Києво-печерському монастирю було підняте ще на першому засіданні сесії Київради у четвер 19 жовтня, на яке був запрошений і директор Києво-печерського заповідника Сергій Кролевець. Тоді депутати не змогли дійти єдиного рішення і створили комісію, до якої увійшов і голова заповідника. Крім храму Спаса, монастир попросив у депутатів віддати йому ще і два корпуси Лаври – часову башту і корпус №71.
На розгляд питання комісії виділили тиждень, але, як затверджує Сергій Кролевець, вона так жодного разу і не зібралася! Зате в минулий четвер всі три пам'ятники були без обговорень передані монастирю.
Як і слід було чекати, працівники музею шоковані рішенням влади.
– Пам'ятник буде для нас загублений. Адже невідомо, чи врятують фрески 11 століття або пізніші, чи унікальні розписи 17 століття. І хто цим займеться? – Всі науковці, що вивчали домонгольский період історії України, погоджувалися: храм Спаса – це щось унікальне, не схоже на інші пам'ятники тих часів. І він все ще не вивчений до кінця. А монастирю цей храм ніколи і не належав – навіть у давнину. Ми втратимо шматочок тієї епохи, нашої культури і історії...
Після реставрації храм Спаса планують відкрити для повсякденних служб, що може плачевно позначитися на його стані. Фрески збережуться лише в тому випадку, якщо реставрацію, хай і силами церкви, але проведуть за участю професіоналів. Якщо цього не трапиться – пам'ятник як такий буде безповоротно загублений. Проте є побоювання, що з унікальним храмом можуть обійтися не дуже дбайливо. У 1990-х роках в храмі велися служби, і його безцінні фрески пробивали цвяхами, щоб вішати на них ікони.
Газета по-киевски